Laminátové podlahy

Nemecký výrobca laminátových podláh. www.kronotex.deFirma KAINDL, ponúka už od roku 1989, kedy sa začal rozvoj laminátových podláh, svoj sortiment parkiet. S celkovým ročným objemom výroby parkiet nad 6 miliónov m2 sa radí k vedúcim producentom na svete. Všetky ponúkané laminátové podlahy KAINDL obsahujú vo vrchnej časti nášlapnej vrstvy korund (nesmierne odolný nerast), podľa jeho zastúpenia vo vrchnej vrstve (overlay) získavajú podlahoviny oderuvzdornosť.www.kaindl.comPokládka podláh : firma má vlastných podlahárov pre pokladanie všetkých typov podláh - PVC podlahy, laminátové podlahy, drevené podlahy, koberce.


Pomôcky pri výbere laminátovej podlahy:

Platná norma DIN EN 13329

Platná norma DIN EN 13329 - laminátové podlahy

záťažová trieda stupeň použitia príklad použitia oderuvzdornosť klasifikačné triedy
21 / AC 1 mierna záťaž obytné priestory spálňa IP > 900
22 / AC 2 stredná záťaž obytné priestory obývačka IP > 1800
23 / AC 3 vysoká záťaž obytné priestory chodby, schody, haly IP > 2500
31 / AC 3 mierna záťaž komerčné priestory kancelárie IP > 2500
32 / AC 4 stredná záťaž komerčné priestory hotely IP > 4000
33 / AC 5 vysoká záťaž komerčné priestory obchodné domy IP > 6500

Všeobecne o laminátovych podlahách

Zloženie:
1. vrchná vrstva odolná voči oderu
2. dekor
3. nosná doska
4. protiťahová vrstva

 

EN 13329:
Vlastnosti laminátových podláh sú skúšané v štátnych skúšobniach. V Európe platí európska norma EN 13329, podľa ktorej sa laminátové podlahy zatrieďujú do jednotlivých záťažových tried. Každá trieda má svoj piktogram. Štátna skúšobňa určí, do ktorej triedy daný výrobok patrí. Výrobcovia, ktorí spĺňajú túto prísnu normu sú združení v Európskom združení výrobcov laminátových podláh ELP a výrobky musia byť označené týmto logom: Stará norma EN 438 bola nedostatočná a kritérium oderu vzdornoti podľa otáčok je nepresné. V novej norme je oderuvzdornosť len 1 z mnohých ďalších sledovaných parametrov.

Ďalšie symboly používané na laminátových podlahách, ktoré svedčia o kvalite výrobku:

Nosná doska je buď drevotrieska alebo HDF
Nevýhody drevotriesky:
drevoštiepna doska - štiepky dreva sú pod tlakom zlepené veľkým množstvom lepidla, vysoká nasiakavosť vody - bobtnanie materiálu ,nízka pevnosť ,veľké množstvo lepidla v materiále ,nízka tvrdosť ,veľmi obtiažna montáž.
Výhody HDF oproti drevotrieske:
drevovláknitá doska - drevo sa v chemických roztokoch rozvlákňuje a s malým množstvom lepidla sa v takmer pôvodnej štruktúre pod veľkým tlakom lisuje, oveľa tvrdšia, pevnejšia , odolná voči nasiakavosti vodou a ekologickejšia.